Signature Events:

AWARD LIST

Alumni Family of the Year
Faculty Service Award Recipients

 

Alumni Merit Award Recipients
Friend of UGA

 

Alumni Family of the Year

1966 Hodgson Family
1967 Russell Family
1969 Walker Family
1970 Barrow Family
2007 McWhorter Family
2008 Fontaine Family
2009 Young Family
2010 Mr. Craig Barrow ’65 and Family
2011 Mr. Charles S. Sanford ’58 and Family

 

Faculty Service Award Recipients

1969 Dean J. Alton Hosch
  Dean John E. Drewry '21
1972 Linton W. Eberhardt, Jr. '36
  John William Fanning '27
1973 Dolores E. Artau '32
  Thomas E. Whitehead '25
1974 George S. Parthemos
  E. Merton Coulter
1975 Lamar Dodd
1976 Albert B. Saye '34, '35, '37
  Dean Rusk
1977 Francis E. Johnstone, Jr.
  Florene Young
1978 Eugene P. Odum
  Dean Kenneth Waters '37
1979 Robert H. West
  Verner F. Chaffin '39, '42
1980 Elizabeth Powell '35, '54
  Robert Clute
1981 George O. Marshall, Jr. '43, '51
  Phinizy Spalding '53, '57
1982 Joseph E. Burnside, Jr.
  Allyn M. Herrick '03
  Emory M. Thomas
1983 Glenn W. Burton
  E. Pierce Arant '70
1984 Claud L. Brown '49, '55
  William A. Owens
  Ira E. Aaron '41, '47
1985 Edith L. Stallings, '24
  William C. Flewellen, Jr.
  Walter N. Danner, Jr. '33
1986 Gilbert C. Fite
  M. Louise McBee
  Lothar L. Tresp
1987 Norman H. Giles
  Clifford G. Lewis '44
  Jessie Julia Mize '30, '31, '32
1988 Emily Q. Pou
  W. Worth McDougald '56
1989 J. Don Edwards
  Louis T. Griffith '39, '41
 
1990 Howard C. Ansel
  Phyllis Jenkins Barrow '40, '51
  Roger L. Dancz
  Phyllis Dancz
1991 Gary K. Bertsch
  Martin J. Hillenbrand
1992 Darl E. Snyder
  Elizabeth D. Murphey '67
1993 George M. Abney '51, '59
  Lee Anne Seawell
1994 Betty Jean Craige
  Albert W. Jowdy
1995 Edward Chin
  John D. Kehoe, Jr.
1996 David P. Anderson
1997 Charles B. Knapp
1998 William F. Prokasy
1999 Allan W. Barber '57, '59, '61
2000 Tom Russell '63
  Gene Younts
2001 Katheryn B. Davis '70
  Conrad C. Fink
  Barry Sherman
  Ronald D. Simpson '70
2002 Michael A. Dirr
  Sylvia M. Hutchinson '61, '62, '76
  Richard F. Rieff
2003 Wyatt W. Anderson '60, '62
  Helen Hudson Mills '69, '76, '80
2004 Ivery D. Clifton
  Larry Weatherford '54
  Gene E. Michaels '58, '61, '67
2005 Tom Rodgers '67, '69
2007 Tom G. Dyer '72, '75
  Hank M. Huckaby
2008 Dr. William Barstow
2009 Dr. Sharon Nickols
  Dr. Vivian Fisher
2010 Dr. Arnett C. Mace, Jr.
2011 Dr. Han S. Park

 

Alumni Merit Award Recipients

1937 D. Anderson '91
  Phinzy Calhoun '00
1938 Hughes Spalding '10
  Harold Hirsch '01
1939 William H. Barrett '85
  Marion Smith '03
1940 Frank K. Boland '97
  T.W. Reed '88
1943 H. W. Caldwell '19
  Ellis Arnall '31
  Hatton Lovejoy '96
1945 Harrison Jones '00
  George Woodruff '11
1946 Cam D. Dorsey '03
  Pope E. Brock '11
1947 Frank D. Foley '09
  James Redfearn '09
  Daniel Redfearn '09
1948 Robert D. Troutman '11
  Claude Scarborough '05
1949 Mary Creswell
1950 Eugene Baker '11
  Charles H. Newsom '12
1952 A.O.B. Sparks '12
  F.M. Bird '22
  Robert O. Arnold '08
1953 Herman Talmadge '35
  Hugh Hodgson '15
1954 Harry Hodgson '93
  Alfred Holbrook '97
  Abit Nix '10
1957 Charles Bloch '13
  Robert B. Troutman '39
1958 Roy V. Harris '17
  William Tate '24
1959 O.C. Aderhold '23
  M.J. Whitman '11
  Richard B. Russell '18
1960 Alfred Blalock '18
  B. Sanders Walker '30
1961 Inman Brandon '27
  John A. Sibley '11
1962 Marion B. Folsom '12
  S.A. Roddenbery '38
1963 Marvin B. Perry '12
  Eugene Black '18
1964 Felix Hargrett '24
  Chappelle Matthews '33
1965 William C. Hartman, Jr. '37
  William T. Bennett, Jr. '37
1966 Phillip H. Alston, Jr. '32
  Julian K. Quattlebaum '18
1967 William M. Crane, Jr. '20
  James W. Woodruff, Jr. '38
1968 Harry S. Baxter '36
  Richard W. Courts '18
  William A. Sutton '27
1969 Clarke W. Duncan '35
  Philip Weltner '07
1970 Fred C. Davison '52
  Jasper N. Dorsey '36
1971 Howell Cobb Erwin, Jr. '38
  Tom E. Greene, Jr. '42
1972 G. Winship Nunnally '04
  Robert G. Stephens, Jr. '35
1973 Jesse Howlett Draper '07
  Nathaniel Krumbein '37
1974 Hubert B. Owens '26, '34
  "Billy" Sterne, Jr. '34
1975 Monroe Kimbrel '36
  James W. Alexander '34, '35
 
1976 D.W. Brooks '22, '24
  J. Phil Campbell, Jr. '40
1977 Robert G. Edge '60
  George T. Fesperman '24
1978 Alex P. Gaines '32
  J. Rawson Haverty '41
1979 James A. Dunlap '46
  McCarthy Crenshaw '33, '35
1980 Daniel Hamilton Magill, Jr. '42
  Frank G. Lumpkin, Jr. '31
1981 Louis S. Sohn, Jr. '40
  Gordon Jones '41
1982 Walter T. Forbes, Sr. '27
  Albert D. Sams, Sr. '27
1983 Aaron Cohn '38
  Dianne Davison '52
  John L. Beaver '33
1984 Donald M. Hastings '22
  A. Lee Rogers '36
1985 Irvin M. Wofford '48
  John E. Bailey '50
  Carl E. Sanders '48
1986 Alexander W. Smith III '48, '49
  Abit Massey '49
1987 Morris B. Abram '38
  Clifford S. Campbell, Jr. '50
  M. Tyus Butler '35
1988 Bernard B. Ramsey '37
  F. Werner Rogers '73, '74, '76
1989 Dorothy Greene Boyer '34, '35
  Henrietta M. Singletary '67
  William J. Williamson '48
  Charles S. Sanford, Jr. '58
1990 Hamilton Lokey '31, '33
  Betty Russell Vandiver '47
  S. Ernest Vandiver '40, '42
1991 Leon A. Hargreaves, Jr. '46, '47
  Virginia Whitehead '38
1992 Winfred N. "Hank" Haynes '48
  H. Edsel Benson '42
  Earl T. Leonard, Jr. '58, '61
1993 Irby S. Exley '43
  Hamilton E. Holmes '63
  Dolores H. "Dee" Matthews '58
  Hamilton McWhorter, Jr. '63
1994 Paul Broun '37
  Phil Gramm '64, '67
1995 Thomas B. Murphey '49
  C. Richard Yarbrough '59
1996 Betsy Tant Leebern '60
  Donald Leebern, Jr. '60
1997 William P. "Billy" Payne '69, '73
1998 Thomas G. Cousins '52
1999 Zell B. Miller '57, '58
2000 Shell H. Knox '66
  Dudley L. Moore, Jr. '57
  C.V. Nalley, III '66
2001 Cecelia G. Seiler
  Frank W. Seiler '56, '57
2002 Dan Amos '73
  Wm. Randall Jones '77
2003 Betty Johnson Hudson '71
2004 George D. Busbee '49, '52
2005 Justice Robert Benham '70
  Monte Markham '57, '60
2007 Jack Davis '52
2008 The Honorable Joe Frank Harris '58
  W. Hamilton Jordan '67
2009 Upshaw Bentley '47, '49
2010 Mr. John McMullan ’58, ’60
2011 Ms. Mary Frances Early ’61, ’72

 

Friend of UGA

2002 Rebecca Paul
2003 Doris A. Ramsey
2004 Cecil M. Phillips
2006 Jane Willson
2007 Mary Virginia Terry
2009 Coach Hugh Durham
2010 Mr. Tom Watson Brown and Family
2011 Mr. H. Perk Robins
Thank you to our Affinity Partners
Bank of America
Marsh Liberty Mutual